Forum miesięcznika Libertas

Inne => Fantastyka => Wątek zaczęty przez: Aś on 02-06-2009, 08:11:51Tytuł: Ulubione książki :)
Wiadomość wysłana przez: on 02-06-2009, 08:11:51
Przyznam, że nie byłam nigdy szczególną fanką sf, zresztą fantastyki w ogóle (czytałam tylko jak byłam "mała", ale szybko zachciało mi się wyrwać z kanonu, który jest, zwłaszcza w fantasy strasznie powtarzalny, przynajmniej tak mi się wydaje), ale niedawno poprzez mojego kolegę odkryłam Isaaca Asimova. Seria o Fundacji zrobiła na mnie duże wrażenie. Może nie porywa specjalnie wybujałą literackością, ale i nie takie jej zadanie. Zwykła przygodówka, ale jednak niezwykła, bo zręcznie napisana, z humorem i czuje się, że autora coś dręczy i dlatego o tym pisze. Takie mam przynajmniej wrażenie, a jak mam takie wrażenie, to już dobrze :]
Wczoraj też poznałam jego opowiadanie "Ostatnie pytanie" i aż się zawiesiłam na chwilę nad przesłaniem i puentą ;) 

Poza tym z fantastyki to raczej tylko Pratchett. Tych dwóch :)


Tytuł: Odp: Ulubione książki :)
Wiadomość wysłana przez: Skarga on 07-07-2009, 10:02:40
Pierwszego nie znam, drugiego nie cierpię :) Pratchett to dla mnie przykład beznadziejnego humoru, megalomanii i autora, którego ilustrator jest lepszy od samego pisarza :D Przeczytałem dwie książki, uważam je za niedopracowane, pełne sprzeczności i niekonsekwencji. Elementy takie jak śmierć, która istniejąc jednocześnie w każdym miejscu i czasie nagle znika, udowadniają, że Pratchett pisać nie potrafi. Przeczy podstawowej regule dobrej fantasy, jaką jest zmaksymalizowanie wiarygodności poprzez ustalenie pewnych prawideł w świecie przedstawionym i trzymanie się ich, bez tego fabuła tego specyficznego działu literatury pogrąża się w chaosie. Nigdy nie potrafiłem zrozumieć fascynacji tym autorem.

O moich typach będę się starał pisać na bieżąco. W aktualnym numerze Jacek Piekara, w następnym szykuję Rogera Zelaznego, a jeszcze później Stevena Brusta. Z polskich autorów hołduję Sapkowskiemu, zwłaszcza po potwierdzeniu przezeń mistrzostwa trylogią, którą uważam za najlepsze co spłodził. Następnie Białołęckiej, która jest dla mnie najlepszą pisarką fantasy, jaką kiedykolwiek czytałem. Lubię niektóre rzeczy EuGeniusza Dębskiego i Pilipiuka, który jednak dość mocno zawiódł mnie beznadziejną trylogią ( Kuzynki, Dziedziczki, Księżniczka), ale każdy ma swoje wpadki, tak samo nie podobała mi się Wiedźma.com.pl Białołęckiej czy ostatnie tomy Sapkowskiego Wiedźmina. Godnym polecenia, zwłaszcza fanom Pretcheta, jest niedawno poznany przeze mnie Piers Anthony. Przedstawiciel dość chaotycznej, cukierkowej fantasy, kipiącej od humoru i słownych gier.


Tytuł: Odp: Ulubione książki :)
Wiadomość wysłana przez: on 16-07-2009, 21:32:12
"Nigdy nie potrafiłem zrozumieć fascynacji tym autorem." - to by się zgadzało - że go nie rozumiesz ;)

To, że jakaś siła istnieje zawsze i wszędzie, to nie znaczy, że wszyscy ją zawsze widzą. Dla oczu różnych istot może pojawiać się i znikać. Niczego to specjalnie nie dowodzi, a już na pewno nie tego, że Pratchett nie umie pisać :]

Ale skoro go nie lubisz, to trudno, Twoje prawo. A Asimov to klasyka, poznaj.


Tytuł: Odp: Ulubione książki :)
Wiadomość wysłana przez: on 26-07-2009, 11:18:50
http://www.proszynski.pl/Fragment-fld-11-6936-.html

Dla zainteresowanych - w linku jest przepiękne opowiadanie Isaaca Asimova "Sen robota". Takie niesamowite ciepło jest w jego pisaniu... może twardzieli to nie ruszy ;) ale ja, mimo, że science fiction nie jest dla mnie specjalnie fascynujące, jestem tym tekstem zachwycona.

Co jeszcze jest niesamowite odnośnie tego pisarza - był on z wykształcenia doktorem chemii, pisał naukowe książki z tej dziedziny "Historia chemii", "Wybuchające gwiazdy", pisał właśnie sf - saga o Fundacji, powieści i opowiadania o robotach, a obok tego wszystkiego także przewodniki po Biblii i twórczości Szekspira :)


Tytuł: Odp: Ulubione książki :)
Wiadomość wysłana przez: Kłapouchy on 16-11-2009, 22:25:08
A znacie Adama Wiśniewskiego-Snerga?
Zarówno jego dzieła jak i postać są dla mnie niesamowite. Swego czasu mocno mną potrząsnął.
Podobnie jak Philip K. Dick (np. Człowiek z Wysokiego Zamku).
Proponuję odczytanie świata według Robota. Lub Łotra.
Ale to psychole nawiedzeni byli. W plemionach pierwotnych byliby zapewne z tej przyczyny uszanowani  ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Wi%C5%9Bniewski-Snerg


Tytuł: Odp: Ulubione książki :)
Wiadomość wysłana przez: marcin on 16-10-2014, 07:55:07
A ktoś czytał i lubi Georga Martina i Grę o tron i dalsze części? Jego Rycerz siedmiu królestw też jest bardzo ciekawy