Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Ślónzoki - Narod czy grupa etniczno?  (Przeczytany 28124 razy)
Resonaut
Moderator
Nowy użytkownik
*****
Wiadomości: 49

Urodo... skónd ty sie bieresz?


« : 13-03-2009, 11:15:29 »

Wiela razy zaczyno siy godka o Ślónsku i o ślónzokach, robi sie łostuda. Kim my som? Poloki nos majom za zniymczonych poloków, Niymce za basztardów i wasserpoloków, a Czesi, z kerymi po prowdzie momy nojdugszo wspolno historia, niy godajom nic, a Ślónzoki, kerzy u nich godajom trocha inkszom godkom niźli u nos, majom ci status narodowości, obok Czechów i Morawioków. U nos na poważnie zaczyło sie godać o naszym statusie, skuli spisu powszechnygo w 2002 r. w kerym, musza sie przyznać podpisołech sie jako Polok, ale ino skuli tego, co niy było opcje "narodowość śląska", co było abo zaniedbaniym, abo ignorancjom, abo manipulacjom. Miarkuja że takich jak jo boło srogo...może skuli tych niyporozumień winno sie tak spis powtórzyc? Kim my som? Narodym abo ino grupom etnicznom?
Zapisane
Naczelny
Administrator
Aktywny użytkownik
*****
Wiadomości: 248



WWW
« Odpowiedz #1 : 13-03-2009, 19:21:56 »

Nie wiem czy mogę się wypowiadać... bo niestety nie godom;/. Ale chętnie się nauczę, jak ktoś napisze jakiś dobry kurs, bo szczerze mówiąc, "jest mi trocha wstyd", mieszkam na Ślunsku od urodzenia i czuje się tu jak u siebie, czuje się Ślązakiem i tylko tego godania mi jeszcze brakuje. Ale tak sobie miarkuja, że to nie moja wina, ino tych co ślunska godka przez lata wykorzeniali.
A czy naród, czy grupa etniczna? Skoro wpisałbyś "narodowość śląska" (i pewnie nie tylko Ty) to znaczy, że są ludzie, którzy mówią o sobie, że są narodowości śląskiej, czyli oczywiście jest taka narodowość, czy się to komuś podoba czy nie!
Pyrsk
Zapisane

To explore strange new worlds, to seek out new life and new civilizations, to boldly go where no man has gone before.
duende
autorzy
Użytkownik
*
Wiadomości: 96



« Odpowiedz #2 : 25-03-2009, 13:06:13 »

jo tyż mieszkom od łurodzenia na Ślunsku jeno jo trocha krojcok jest bo z łojca z kieleckiego a matula moja urodzona w województwie wtedy stalinogrodzkim tyż łod urodzynia na Ślunsku,ale mój łojciec chociaż krojcok lepij godo po ślunsku niż jo  bo jo to wcale nie godom a żałuja bardzo bo bardzo bych chciała...czuja się bardziej Ślunzakiem niż Polakiem i uważom że w spisie ludności powinno być to zaznaczone:)))) pozdrowiom wszystkich Ślunzaków Mrugnięcie
Zapisane

Prettiest mess you've ever seen...Mrugnięcie
Nika
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 20


« Odpowiedz #3 : 26-03-2009, 12:56:26 »

Urodziłam i wychowałam się na Ślasku, moi rodzice jak większość przyjechali tu za pracą. Godoć nie godom Uśmiech Bo nie umia Uśmiech Nawet nie wiem czy to dobrze napisałam Uśmiech W dzieciństwie przynam, że należałam do tej grupy która czuła się "lepsza" od "tubylców". W miare dorastania zmieniało się moje nastawienie. Dzisiaj fascynuje mnie gwara śląska, kultura, sztuka tego regionu. Myślałam, ze takie negatywne nastawienie do Ślązaków dawno już mineło..niestety nie.. Ostanio byłam świadkiem jak moja znajoma z pogardą wypowiedziała się o swoich sąsiadach "takie stare ślązary z tych bab"
No cóż, najeźdźcy zawsze uważali się za lepszych...
Zapisane
Resonaut
Moderator
Nowy użytkownik
*****
Wiadomości: 49

Urodo... skónd ty sie bieresz?


« Odpowiedz #4 : 03-04-2009, 18:52:28 »

To jes staro historia, zawżdy my tu byli choby łobcy na własny ziymi - pierwy Niymce nos gnietli skuli tego że my sům słowianie i niy godomy po ichniymu, potem boły powstania i sami my se wywalczyli polski Ślůnsk i choć przed wojnom mieli my autonomia, to komunie zaś to zaczeno wadzić, Ślůnsk stoł koloniom a Ślůnzoki łobywatelami drugi kategorie, zaś noszo godka, czymś czego my sie mieli wstydzić i łoduczyć. Nojwyższo pora to zmiynić.
Zapisane
dolores
Aktywny użytkownik
***
Wiadomości: 166


« Odpowiedz #5 : 03-04-2009, 21:15:46 »

Resonaut zapisuję sie do ciebie na korepetycje ze Ślůnskiego Mrugnięcie
Zapisane
Resonaut
Moderator
Nowy użytkownik
*****
Wiadomości: 49

Urodo... skónd ty sie bieresz?


« Odpowiedz #6 : 04-04-2009, 23:56:18 »

Fyfnoście ojro czidzieści Mrugnięcie
Zapisane
Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: