Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Strony: 1 [2]
Drukuj
Autor Wątek: Czytanie a pisanie?  (Przeczytany 21701 razy)
Moderator
Aktywny użytkownik
*****
Wiadomości: 132

tautologią kaprysów... makulatury chmurą...


« Odpowiedz #15 : 31-08-2009, 08:18:29 »

Parę osób wymieniło pisarzy, którzy "natychają", zastanawiam się zatem - w jaki spsób oni "natychają"? Co mają w sobie takiego, co warto od nich pozyczyć, podpatrzeć w ich warsztacie?

U Irvinga jest to dla mnie niesamowita umiejętność po prostu snucia opowieści, konstruowania historii w każdym szczególiku, pełnokrwiste postacie. Jest to też motywacja pisania, o co w tym chodzi? Ano wg Irvinga chodzi właśnie o to Uśmiech o opowiedzenie dobrej historii. Polecam jego opowiadanie "Ratować Prośka", właśnie tam autor opowiada o tym, jak zaczęło się (lub mogło się zacząć, bo to nie jest tekst biograficzny, w każdym razie nie na pewno) jego pisanie. Od dziecięcego zmyślania możliwych wariantów zakończenia historii.
Mam również swoją teorię, że taką bardziej ukrytą motywacją, nie zupełnie zależną już od osoby i jej decyzji jest próba czegoś w rodzaju autoterapii. Co by nie mówić, na papierze można się w zupełnej wolności wygadać Mrugnięcie

I jeszcze coś, co mnie urzekło... (wygrzebane gdzieś w Internecie):

Zapisane

Mijaj zdrów otwarte okna.
Cmuyo
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #16 : 25-06-2017, 19:50:16 »

Moim zdaniem czytanie bardzo poszerza słownictwo, co jest bardzo przydatne w pisaniu. Oczywiście najlepsza jest polska literatura.
Zapisane
Strony: 1 [2]
Drukuj
Skocz do: