Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Ciekawy filmik na youtube  (Przeczytany 3817 razy)
Hiemiautect
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 2


« : 30-07-2010, 19:13:11 »

Widzieliście już ten filmik?
http://www.youtube.com/watch?v=xDqyOXQ2nxw

Postanowiłem pokazać go, ponieważ porusza pewien ważny problem omijany przez media, a w internecie ta sprawa zaczyna być szybko dostrzegana przez wiele osób (być może niektórym już znana). Nie ukrywam, że zależy mi na nagłośnieniu sprawy. Chodzi o problem monopolu na żywność, czyli kontrolowanie żywności przez jedną firmę, a dokładnie Monsanto (producent między innymi GMO: nasion genetycznie modyfikowanych). W Stanach Zjednoczonych to już ma miejsce, piszą o tym takie gazety jak Reuters, Forbes, Wall Street Journal i inne. Wystarczy na Youtube wpisać "Monsanto", lub w Google "Monsanto monopoly".

W skrócie chodzi o to, że nasiona GMO są opatentowane, rolnicy uprawiający GMO muszą stosować środki chemiczne Monsanto, ponadto Monsanto wraz z innymi koncernami biotechnologicznymi wykupują firmy sprzedające nasiona tradycyjne. Dążą do tego, aby zostało tylko opatentowane GMO.

W Polsce jesteśmy na etapie dyskusji na temat czy GMO jest dobre czy złe, czy jest tanie czy drogie, czy jest zdrowe czy szkodliwe. Istnieje sztuczny podział na zwolenników i przeciwników GMO, gdzie tak na prawdę GMO jest tylko narzędziem do monopolizacji żywności. W Stanach ludzie wiele lat temu zaufali GMO w wykonaniu Monsanto i teraz mają problem, bo Monsanto ma prawie cały rynek żywności i zaczyna podnosić ceny. Nawet działania prawne nie przynoszą efektów.

Mało tego, że w Polsce media o tym nie wspominają, to jeszcze rząd w tajemnicy przygotowuje nową ustawę o GMO. Twierdzi oficjalnie, że Polska ma być wolna od GMO (bo tak chce większość), ale może okazać się, że nagle Polska zezwoliła na uprawy GMO (czyli wpuściała Monsanto na polskie pola i nasze talerze). Tak jak jest pokazane na filmie, w Polsce już uprawia się kukurydzę MON810 Monsanto, a nad nową odmianą prowadzone są badania niezbędne do dopuszczenia do upraw. Niestety Monsanto ma silne wpływy w polskim rządzie, więc nie liczmy, że prawo zadziała jak należy.

Możliwe, że po interwencji Monsanto film zostanie skasowany z Youtube. Już miało to miejsce w przypadku innego filmu, nawet książka o GMO i film w TV zostały wstrzymane.
Zapisane
Hiemiautect
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #1 : 05-08-2010, 16:54:52 »

Niestety film nie pokazuje jednej ważnej sprawy. Otóż już obecnie Monsanto ma monopol na żywność w Polsce. Wszystkie pasze dla zwierząt hodowlanych zawierają GMO. Nie da się kupić pasz bez GMO. Głównym składnikiem tych pasz jest śruta sojowa z soi Roundup Ready czyli Monsanto, sprowadzana z Ameryki Południowej. Dlatego cena mięsa w Polsce zależy od Monsanto. Ciekawe, kiedy podniosą nam cenę tak jak w USA niedawno?

Przeciwnicy GMO dodatkowo twierdzą, że te pasze są szkodliwe dla zwierząt oraz ludzi spożywających ich mięso. Ja tego nie wiem dokładnie. Nie jem mięsa, więc nie obchodzi mnie to. Bardziej interesuje mnie przekręt, który mógł mieć miejsce w rządzie, bo zgodnie z prawem w Polsce zakazane jest stosowanie pasz GMO. Jedynie warunkowo dopuszczono taką możliwość do 2012 roku, ale Monsanto już postara się, aby tę ustawę zmienić (Ustawa o Nasiennictwie). Mało mówi się na ten temat, ale jest według mnie równie istotny jak sam fakt dopuszczenia lub nie upraw GMO. Więcej informacji można znaleźć na różnych stronach, których adresy podane są na stronie filmu:
http://teraz-polska.blogspot.com/
Sam stamtąd dowiedziałem się tego, jest dużo odnośników do źródeł.
Zapisane
Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: