Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Strony: 1 [2]
Drukuj
Autor Wątek: Rozrywka w TV  (Przeczytany 19524 razy)
fafik
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 7


« Odpowiedz #15 : 08-07-2011, 16:39:15 »

Inną sprawą jest, co z tego artykułu wynika:
Moim zdaniem jedynie to, że pięciu znajomych autorki nie ogląda telewizji. Ale jak nie oglądający telewizji mogą się wypowiadać Co?
Czy chodzi o telewizję publiczną, czy prywatną?
Moim zdaniem jest masę genialnych programów, reportaży, kanałów tematycznych, filmów. 
Zapisane
Krecik
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #16 : 11-07-2011, 07:11:18 »

Mam podobne spostrzeżenia dotyczące poziomu tekstu. Może tego pierwszego zdania aż tak bym się nie czepiał, ale ogólnie nie da się ukryć, najlepszy nie jest i to chyba nie tylko pod względem stylistycznym. Moim zdaniem to tekst w ogóle nie na temat. Innych artykułów tej autorki nie czytałem, bo trafiłem tu przypadkiem. A co mnie najbardziej bulwersuje? Właśnie to, na co zwrócił uwagę mój poprzednik i to na trzech płaszcyznach. Po pierwsze autorka nie chodzi na zajęcia. Po drugie bez zażenowania się do tego przyznaje. Po trzecie, najgorsze, że Pani doktor autorki nie oblała! Za moich czasów nieusprawiedliwiona nieobecność na dwóch wykładach równała się bardzo poważnym kłopotom. Co to za uczelnia?
A co do meritum, bo to chyba ciekawszy temat do dyskusji niż styl artykułu, to może lepiej zastanowić się, co zrobić, żeby telewizja była lepsza?
Zapisane
olga.rarytas
redakcja
Aktywny użytkownik
*****
Wiadomości: 180


« Odpowiedz #17 : 11-07-2011, 07:55:25 »

Na początku: dziękuję za uwagi.

Cytuj
Moim zdaniem jedynie to, że pięciu znajomych autorki nie ogląda telewizji. Ale jak nie oglądający telewizji mogą się wypowiadać Co?
Każdy kiedyś telewizję oglądał. I że nie robi tego teraz to nie znaczy, że nie może mieć ogólnej refleksji na ten temat. A np. czy w świecie, gdzie ludzie sprzedają za grosze swoją wolność (lub oddają ją za darmo, tudzież za dopłatą), mogą trwać dyskusje o wolności? Powiem Wam więcej: trwają z powodzeniem!

Co do poziomu stylistycznego - uwagi uznaję za nieuzasadnione. Tekst przeszedł przez korektę osoby, która zajmuje się tym z powodzeniem od bardzo wielu lat, Pani Doktor (pracownik wydziału filologii) również oceniła stylistykę na najwyższym poziomie. Także przepraszam, ale z uwagą tą się nie zgadzam. Powtórzenia są możliwe w tekście (jeśli uzasadnione). To sami jeśli chodzi o zaczynanie zdania od "Ale". Ogólnie jest niepoprawne, ale w pewnych sytuacjach błędem nie jest.

Co do niechodzenia na zajęcia - sytuację mam specyficzną, pozwalającą mi nie chodzić na wiele z nich. Jest to umotywowane bardzo mocno tym, co robiłam wcześniej. Także tu czepiać się nie można.

Drogi fafiku - wyślij mi na priv czemu włos Ci się jeży czytając moje teksty? Czekam na merytoryczne uwagi - moje pisarstwo jest uważam nie takie złe, ale zawsze może być lepsze (i oby takie było), dlatego z chęcią przyjmę konstruktywną krytykę.

Co do reszty "osobistych wycieczek" - również zapraszam na priv - forum publiczne nie jest od tego, by dyskutować o tym, czy męża mieć mam, czy nie;-) Pozwólcie mi zdecydować o tym samej, ok?
Zapisane

Różnorodność źródłem jedności
fafik
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 7


« Odpowiedz #18 : 11-07-2011, 08:29:45 »

Jeśli tekst sprawdzony, to przerażające. Stylistyka na jawyższym poziomie  Co? Co? Co? Może tekstu po prostu nie czytała. Co to za uczelnia, z ciekawości? To nie pierwszy Twój tekst gdzie w pierwszym i drugim zdaniu powtarzasz to samo słowo - a to na pewno nie jest dopuszczalne. Moja droga nie mam czasu na grzebanie się w Twoich tekstach. Są portale literackie, gdzie możesz taki tekst wysłać i dostaniesz wypunktowane błędy. Poszukaj sama  Mrugnięcie
Zapisane
fafik
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 7


« Odpowiedz #19 : 11-07-2011, 09:14:51 »

To adres dobrego portalu:  http://portal-pisarski.pl/news.php  , jednak obawiam się, że tego tekstu nikt nie będzie chciał poprawiać. Wyślij na początek inny.
Zapisane
olga.rarytas
redakcja
Aktywny użytkownik
*****
Wiadomości: 180


« Odpowiedz #20 : 12-07-2011, 11:31:05 »

Fafiku, wysłałam Ci prywatną wiadomość.

Czekam na odpowiedź.
Zapisane

Różnorodność źródłem jedności
olga.rarytas
redakcja
Aktywny użytkownik
*****
Wiadomości: 180


« Odpowiedz #21 : 12-07-2011, 12:29:19 »


Następne zdanie  programy rozrywkowe tworzą dyskurs - programy nie mogą tworzyć dyskursu, co najwyżej ich autorzy, pomijam logikę programy rozrywkowe nie mają na celu dyskursu.

Odpowiedź magister zajmującej się zawodowo tematyką językoznawstwa:

Cytuj
Wg słownika PWN dyskurs to:
1. «dyskusja na tematy naukowe»
2. «wywód przeprowadzony na zasadzie ściśle logicznego wnioskowania»

Skoro jest to dyskusja bądź wywód (tu chodzi raczej o dyskusję) naturalne jest, że wypowiadają się autorzy, bo same programy ze sobą nie pogadają: być może faktycznie temat sformułowany trochę niefortunnie. Jednak przy takim temacie narzuconym z góry nie traktowałabym tego tak superdosłownie, a przez "programy" rozumiała właśnie autorów tych programów.

Dyskurs to zasadniczo termin pojawiający się przy tematach związanych z nauką. Fakt, programy nie mają na celu dyskursu, ale moim zdaniem także nauka nie ma na celu dyskursu: dyskurs pojawia się poniekąd jako nieodłączny skutek uboczny

Zgadzam się z tym, co napisała owa magister. Jednak w medioznawstwie termin "dyskurs" jest traktowany bardzo ogólnie, nawet jako kierunek dyskusji czy kierunek, w jakim zdąża dane medium/jego konkretna część (np. rozrywka w telewizji) i dyskusja o tym kierunku. Jest to nie do końca poprawne, ale wiele pojęć zmienia, rozszerza swe znaczenie w języku, więc może i słownik przy najbliższej reformie rozbuduje termin "dyskursu"
Zapisane

Różnorodność źródłem jedności
fafik
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 7


« Odpowiedz #22 : 12-07-2011, 16:43:17 »

Chyba się nie rozumiemy i nie zrozumiemy. Programy rozrywkowe są po to, by dawać rozrywkę - co tu ma do rzeczy ów nieszczęśliwy dyskurs Co?? A jaki dyskurs prowadzą Cyrki? albo Wesołe Miasteczka?
Mogę napisać 2+2 = 5
Mogę napisać że powtórzenie i ale na początku zdania to nic takiego. Tylko, że to nie prawda
2+ 2 = 4
Powtórzenie jest dopuszczalne tylko w przypadku
1. gdy odnosi się do tytułu danego tekst
2. chcemy celowo i wyraźnie zaakcentować coś w tekście
3. w tekstach naukowych możemy powtarzać określenie techniczne, medyczne itp.
Polecam link http://www.agape.com.pl/custom_publishing/art235.php
Dziwi mnie, że ktoś w ogóle usiłuje dyskutować na ten temat, bo są nawet specjalne programy komputerowe dla dziennikarzy, wychwytujące powtórzenia.
Podobnie ale na początku zdania jest dopuszczalne - wyjątkowo, w tekstach literackich Zaczynanie zdania od słów wynikowych bądź łączących potrafi przynieść dodatkowy efekt językowy lub stylistyczny, ale przede wszystkim, jeśli autor posiada już pewną biegłość językową i stosuje ten chwyt świadomie, a nie dlatego, że "tak mu się napisało". , bądź jako partykuła - najczęściej w dialogach.Tu jest użyta jako spójnik. Sama nazwa wskazuje, że spójnik łączy dwa zdania proste, a nie rozpoczyna   Niezdecydowany

Zapisane
fafik
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 7


« Odpowiedz #23 : 12-07-2011, 22:13:49 »

 Na pocieszenie:  Ten zadany temat jest idiotycznie sformułowany. Radzę Ci na początek proste tematy i pisanie jak najkrótszych i prostych zdań. Oczywiście bez przesady - ale dobrze się czyta, a i o błąd trudno. Na pewno dobrze jest przestrzegać ogólnie przyjętych reguł - na zabawy z językiem i odstępstwa mogą sobie pozwolić tylko mistrzowie pióra. Życzę Ci byś do nich dołączyła - ale do tego długa droga. Więcej pomocy Ci nie udzielę bo mam własną pracę, z która się nie wyrabiam. Poza tym ukłony dla Pani doktor  Z politowaniem
Zapisane
olga.rarytas
redakcja
Aktywny użytkownik
*****
Wiadomości: 180


« Odpowiedz #24 : 13-07-2011, 08:23:16 »

Fafiku - nie lubię takich oficjalnych, emocjonalnych wycieczek na oficjalnym forum, gdy możesz zrobić to osobiście. Wysłałam Ci prośbę na privie - jeśli chcesz coś konstruktywnego powiedzieć, to tam. Tu łatwiej, prawda, ale może warto podyskutować osobiście? Zapraszam. Skoro masz czas, żeby odpisać tu, to na pewno znajdziesz go także, by odpisać na privie;-)
Zapisane

Różnorodność źródłem jedności
Strony: 1 [2]
Drukuj
Skocz do: