Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Strony: [1]
Drukuj
Autor Wątek: Gluten w menu niemowlaka  (Przeczytany 7568 razy)
truskawka
Nowy użytkownik
*
Wiadomości: 11


« : 12-06-2009, 07:37:46 »

Mój pediatra poinformował mnie ostatnio o nowych trendach żywieniowych niemowlaków,a dokładnie o wprowadzaniu glutenu po skończeniu 5 miesięcy przez dzieciątko. Jak moja starsza córka była mała to wprowadzało się dopiero w 10 miesiącu. Co sądzicie o tym glutenie, czy to dobry pomysł podawać tak wcześnie?
Zapisane
dolores
Moderator
Aktywny użytkownik
*****
Wiadomości: 166


« Odpowiedz #1 : 15-06-2009, 12:46:27 »

Starszej córce Mai (9lat) podawałam gluten od 10 miesiąca bo tak się wtedy robiło. Teraz ponoć badania wykazały, że jak maluch ma celiakię, to i tak będzie ją miał, niezależnie od tego, kiedy ten gluten się wprowadzi, a dodatkowo będzie ją można wcześniej wykryć. Gluten należy wprowadzać po skończeniu przez dziecko 5 miesięcy w postaci kaszy manny (2-3g na 100ml przecieru jarzynowego czyli pół łyżeczki ugotowanej kaszki). Przyznam sie że jak tak restrykcyjnie się tego nie trzymałam, tzn nie zawsze dodawałam synkowi kaszke do zupy. Jak skończył 10 miesięcy to zaczełam standardowe rozszerzanie diety w gluten - biszkopyt, chleb itp. Myślę że nie ma co panikować "wprowadzać gluten, czy nie!" Spróbować dać maluszkowi, jak nie bedzie odczynów alergicznych, niepokojących objawów to spokojnie podawać. Ponoć w USA, czy Szwecji w ogóle nie przestrzega się przed glutenem i dzieci żyją Uśmiech
Zapisane
Teresa13
Użytkownik
**
Wiadomości: 51


« Odpowiedz #2 : 17-06-2009, 06:56:13 »

Ja należe do tych staroświeckich mam i gluten wprowadzałam moim dzieciom dopiero w 10 m.ż. Obecnie pediatrzy twierdzą że wcześniejsze podawanie niewielkich ilości glutenu uchroni dzieci przed celiakią, takie oswajanie organizmu niemowlęcia z tym składnikiem. Nie jestem przekonana do tych zleceń, zwłaszcza że badania w ciąż trwają, a z tego co czytałam to wyniki już zakończonych badań nie są jednoznaczne! Wiele dzieci miało podawany gluten dopiero w 10 m.ż. i rozwija się dobrze, wiec nie ma co według mnie się spieszyć.
Zapisane
Strony: [1]
Drukuj
Skocz do: